آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
بهمن, 1396 بدون نظر روش های درمان, مطالعات موردی, مقالات دندانپزشکی

خیلی از شماها حد اقل یک بار عصب کشی را تجربه کرده اید …. معمولا کسی که کارش به عصب کشی میرسد قبل از اون یک دوره درد دندان را تحمل کرده است و معمولا خود مراحل عصب کشی هم ممکن است همراه با درد باشد و در نهایت بعد از عصب کشی هم ممکن است چند روزی درد داشته باشیم ….. همه اینها باعث میشود که عصب کشی  یاد آور درد برایمان باشد بریم سر اصل مطلب ..

۱- با ساختمان دندان سالم آشنا شدید اینهم تصویر دندانی که دچار پوسیدگی شده و به عصب رسیده. ورود میکروبها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افرایش حجم پالپ شده و با توجه به اینکه پالپ دندان در یک محفظه بسته واقع شده باعث افزایش شدید فشار داخلی پالپ میشود. این افزایش فشار منجر به فشار آمدن به پایانه های عصب دندان شده و دندان درد شروع میشود . علت اینکه دندان درد شبها بیشتر است این است که موقعی که دراز میکشیم این فشار داخلی پالپ دندان باز هم بیشتر میشود. در زمانهای قدیم به تجربه دریافته بودند و سیخ داغ شده به محل پوسیدگی وارد میکردند دندان درد خوب میشد. علت آن بود که با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم میشد. ماهم در مطب جلسه اول چنین کاری میکنیم البته مدرنتر ؟! و با بیحسی و فرز و توربین دندانپزشکی پالپ را باز کرده و پانسمان میکنیم و این کار باعث خوب شدن دندان درد میشود

۲- بعد از تمیز کردن و برداشتن پوسیدگی به کانالهای داخل ریشه دسترسی پیدا میکنیم …. این کانالها باید از هر نوع بافت نرم و احتمالا میکروبها و …. پاکسازی شده و کانالها فرم داده شوند …. این کار به وسیله فایلها انجام میشود و بعد از این مرحله کانالهای ریشه آماده پر کردن میشود .

۳- کانالهای ریشه با موادی به نام گوتا پرکا پر میگردد… این مواد سازگار با نسوج انسانی است و موادی همراه دارد که باعث مشاهده آن توسط رادیوگرافی میشود و در ضمن توانائی شکل پذیری و فشرده شدن را پیدا میکنن … تا این مرحله به دو بار رادیو گرافی نیاز است تا بشود طول کامل ریشه دندان را اندازه گرفته و از پر شدن کامل ریشه مطمئن شد …. پر کردن کامل و سیل آن اهمیت بسزائی دارد و عدم مهر و موم شدم کامل ریشه باعث شکست درمان ریشه دندان خواهد شد …بعد از پر کردن ریشه معمولا دندان با پانسمان موقت پر میشود به دو علت …. اول اینکه این درمانها وقت گیر است و معمولا بیمار خسته میشود …. در ثانی این کارها احتمال درد و ناراحتی های بعد عصب کسی را به همراه دارد که معمولا پر کردن کامل را برای جلسه بعد و اطمینان از قطع شدن درد احتمالی موکول میکنیم ….

۴-ترمیم تاج دندانهای عصب کشی شده باید با دقت صورت بگیرد چون هم نسج دندانی زیادی تخریب شده و هم به علت عصب کشی دندان خشک و شکننده میشود …. معمولا دندانهای عصب کشی شده باید با پین داخل کانال همراه با یک ماده محکم مثل آمالگام پر شده و بعد حتما روکش گردد … هر چند روکش دندان هزینه بردار است اما ارزش آن را دارد که از شکست احتمالی دیواره های دندان جلو گیری کند….  …معمولا ضایعات نوک ریشه و آبسه احتمالی با یک درمان خوب ریشه بهبودی پیدا میکند

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *