آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
دی, 1397 بدون نظر مراقبت و نگهداری

طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا، تقریباً 24 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند که از این تعداد متاسفانه 5.7 میلیون نفر از بیماری خود اطلاعی ندارند.
دیابت می تواند بر روی قسمت های مختلف بدن اثر بگذارد که کلیه ها، اعصاب، قلب و حتی دهان را شامل می شود.

مراقبت های بهینه بهداشت دهان بیماران دیابتی

انجمن دندان پزشکی پنسیلوانیا در مورد بیماران دیابتی، اهمیت مراقبت های بهینه و بهداشت دندان را یادآوری می کند. چون بیماران دیابتی بیشتر مستعد مشکلات متعدد بهداشتی دهان هستند که پوسیدگی دندان، بیماری لثه ( اطراف دندان)، اختلال عملکرد و عفونت غدد بزاقی را شامل می شود.

این مسئله مهم است، اگر شما از بیماری دیابت رنج می برید ویا اگر بیماری تحت کنترل می باشد، موضوع را با دندان پزشک خود مطرح کنید.

دکتر بروس تری، عضو انجمن دندان پزشکی پنسیلوانیا و اندودنتیست از وین گفت: در هر ویزیت به دندان پزشک خود در مورد وضعیت دیابت تان بگویید و اجازه دهید دندان پزشک شما آخرین آزمایش سطح هموگلوبین گلیکولیزه خون تان را بداند تا مشخص کند چگونه دیابت شما تحت کنترل است.

کنترل دیابت

ملاک کنترل خوب دیابت، هموگلوبین گلیکولیزه زیر 7 درصد می باشد. به دندان پزشک خود تان هرتغییری، کاهش قند خون یا افزایش قند خون را اطلاع دهید. دیابت های کنترل نشده در بالاترین خطر عوارض بی حسی های موضعی (لیدوکائین) و همچنین عوارض جراحی دهان و حتی پاکسازی ساده دندان هستند.
اگر برای درمان انسولین استفاده می کنید به دندان پزشک تان در مورد زمان مصرف و آخرین دوز انسولین بگویید.


بیماران دیابتی زمانی که بیماری شان تحت کنترل نباشد درمعرض بیشترین خطر پوسیدگی دندان به علت وجود سطح بالای باکتری در بزاق هستند. همچنین بیماران دیابتی در برابر عفونت مقاومت کمتری دارند و بیماری پریودنتال (اطراف دندان) می تواند در آنها پیشرفت کند.

مقابله با پوسیدگی

دو بار در روز مسواک زدن ونخ دندان کشیدن روزانه کمک خواهد کرد تا پلاک و غشاء چسبنده باکتری که باعث پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال می شود را خارج کند. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و دهان شویه ضد باکتری، روش دیگری برای مقابله با پوسیدگی دندان است.


ضروریست بیماران دیابتی حداقل دوبار در سال توسط دندان پزشک جهت معاینه عمومی (چک آپ) و پاکسازی حرفه ای دندان ویزیت شوند. دندان پزشک ممکن است معاینه عمومی ( چک آپ) و پاکسازی دندان را برای بیماران دیابتی بیشتر توصیه کند.

با وجود اینکه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن غالبا پلاک را خارج می کند ولی نمی تواند کل آن را بیرون بیاورد.
اگر پلاک برداشته نشود، سخت شده وتارتار(رسوب سنگی) را تشکیل می دهد که این می تواند منجر به عفونت و التهاب مزمن در دهان شود.

علا ئم هشداردهنده بیماران دیابتی

بیماران دیابتی اگر هریک از علا ئم هشداردهنده از بیماری پریودنتال را مشاهده کردند، باید فوراَ با دندان پزشک شان تماس بگیرند که این موارد شامل قرمزی، تورم یا تندرنس در لثه ها یا لثه هایی که به آسانی دچارخونریزی می شوند یا لثه از روی دندان ها عقب کشیده شده، تنفس بد بو مزمن یا مزه بد در دهان، دندان های شل یا جدا شده، وجود چرک بین دندان ها و لثه ها وقتی که لثه ها فشار داده می شود، یا تغییرات در هم محوربودن دندان ها می باشد.

خشکی دهان و مقابله با آن در بیماران دیابتی

بیماران دیابتی اغلب از خشکی دهان رنج می برند که این خطربالای پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال را افزایش می دهد. اگر خشکی دهان را تجربه می کنید با دندان پزشک تان مشورت کنید.
ممکن است برای بیمار دیابتی بزاق مصنوعی و همچنین فلورایدتراپی جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان توصیه شود.
جویدن آدامس بدون قند یا نعناعی، نوشیدن آب یا مکیدن خرده های یخ ممکن است در بر طرف کردن خشکی دهان کمک کننده باشد.

عفونت های قارچی دهان

باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها بطور طبیعی در داخل دهان واقع شدند. کاندیدیاز (برفک) دهان، عفونت قارچی دهانی است که مکرراَ وبیشتر در میان افراد دیابتی اتفاق می افتد و افراد با دندان مصنوعی را هم شامل می شود.
اگر بیماری دیابتی سیگار می کشد، قند خون بالا دارد یا آنتی بیوتیک مصرف می کند، او بیشتر احتمال دارد که دچار مشکلاتی با عفونت قارچی دهان گردد.

.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *