آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
بهمن, 1397 بدون نظر مراقبت و نگهداری
برخی اوقات ممکن است درد گوش بخاطر دندان درد باشد و بهتر است که فرد به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کند. در آنجا دکتر تشخیص می دهد که منشاء اصلی آن کجاست

دردی که به گوش تیر می کشد ممکن است ناشی از دندان درد باشد. دندان در آوردن کودکان علت شایع گوش درد ارجاعی کودکان است. در بزرگسالان دندان درد تغییرات وسیعی دارد و از دردی خفیف تا زق زق شدید نوسان می کند دردی که از پولیپ دندان برمی خیزد کمتر موضعی است و معمولاً به دندان های اطراف، فک فوقانی، فک تحتانی، صورت و گردن تیر می کشد.

درد پریدونتال معمولاً در موضوع می ماند و به ندرت به اطراف انتشار می یابد. دردی که از دندان های آسیای بزرگ (Molar) سرچشمه می گیرد، به خصوص دندان آسیای سوم (عقل) ، ممکن است به گوش بزند و این بیماران به خاطر گوش درد به پزشک مراجعه کنند.

علت شایع دیگر گوش درد ارجاعی که ممکن است به گونه ای با دندان درد ارتباط پیدا کند گرفتگی ماهیچه ای است. درد ماهیچه ای علت شایع شکایات در مناطق سر و گردن است. این درد از خود ماهیچه یا تاندون ها یا نیام آنها منشأ می گیرد. معمولاً این درد ثابت، مرده و بدون ضربان است.

ماهیچه درگیر حساسیت دردناکی دارد و سفت است و دامنه آن کاهش پیدا می کند. مراکز ماهیچه ای که درد را به گوش شلیک می کنند از عضله جونده (ماستر تیریگوئید) خارجی و داخلی، و عضله جناغی چنبری پستانی است. این دردها را می توان با فیزیوتراپی ماهیچه ها، تزریق بی حس کننده موضعی و داروهای ضد التهاب برطرف کند.

شایع ترین علت گوش درد ارجاعی دردی است که از مفصل گیجگاهی فکی برمی خیزد. دو دسته اختلالات در مفصل گیجگاهی فکی ممکن است سبب بروز این درد شود، نخست بیماری های مفصلی، دوم سندرم ناشی از بدکاری مفصلی (Pain-dysfunction syn) بدکاری مفصلی اولین بار به وسیله شوارتز در سال ۱۹۵۶ به عنوان اسپاسم دردناک ماهیچه های جونده تشریح گردید.

علل بروز این سندرم کشش ماهیچه ای دندان قروچه (Bruxism) بد قرار گرفتن آرواره ها حرکت غیرارادی فک تحتانی و فشارهای روانی و عاطفی است. این درد بر اثر جویدن غذا، فشار دادن و سائیدن دندان ها بر هم و گاز گرفتن چوب زبان در سمت دیگر شدت می یابد. اسپاسم ماهیچه پتریوگوئید خارجی منجر به بدقرار گرفتن آرواره ها (Mal-occlusion) می شود که اگر بارز باشد از نظر پرتونگاری قابل شناسائی است.

اختلالات ساختمان مفصلی سبب بروز دردی می شود که معمولاً در نواحی گوش و صورت پخش می شود، آرترالژی یا درد مفصلی از ساختمان های مفصلی که دارای عصب هستند شامل لیگمان دیسک بافت، پشت دیسک و کپسول مفصلی می شوند.

التهاب لیگمان ها و کپسول معمولاً در اثر ضربه یا بدکاری مستمر و طولانی مفصلی از قفل شدن یا بدجفت شدن آرواره ها یا دندان قروچه عارض می گردد، آرتریت مفصل گیجگاهی فکی می تواند بخشی از تغییرات تخریبی مفاصل در بیماری های سیستمیک مفصلی مانند آرتریت روماتوئید باشد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *