آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
دی, 1397 بدون نظر مراقبت و نگهداری

مشکلات مربوط به دهان و دندان در هر سنی ایجاد می شود و بیشتر آنها ارتباط نزدیکی با سطح بهداشت دهان و دندان افراد دارد . سالمندان نیز به دلیل وجود بعضی بیماری های زمینه ای ، ناتوانی از نظر جسمی و گاهی هم روانی ممکن است نتوانند به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند . از طرفی بیماری ها می توانند تغییراتی در دهان ایجاد کنند که باعث بروز بعضی مشکلات در مخاط دهان و دندان می شود . البته وجود بعضی بدخیمی ها را هم باید در این سن درنظر گرفت . به همین دلیل نکاتی که یک سالمند باید برای حفظ سلامت دهان و دندان خود رعایت کند کمی متفاوت تر از یک فرد جوان است

نکات مهمی برای مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

اغلب ما انتظار داریم سالمندان بدون دندان باشند یا حداقل تعداد دندان هایشان نسبت به جوان ها کمتر باشد ، درحالی که چنین تصوری اشتباه است و دندان ها ساختارهای محکم و مقاومی در بدن هستند و اگر فردی به خوبی از آنها مراقبت کند می توان حتی تا دوران کهنسالی هم دندان ها را حفظ کند . دندان ها برای همه انسان ها بسیار با ارزش هستند و نقش مهمی در عملکرد خوب گوارش ، تکلم و زیبایی دارند . بنابراین بهداشت دهان و دندان یکی از ملزومات زندگی است . حفظ و مراقبت از دندان ها مختص دوران سالمندی نیست و همه ی افراد باید از کودکی مراقب دندان های خود باشند . با شستشوی دقیق دندان ها ، استفاده ی مرتب از نخ دندان ، معاینات سالیانه می توان دندان ها را حفظ کرد .


مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و رفع مشکل در تغذیه

بعضی از سالمندان دندان ندارند و نبود دندان موجب بدی تغذیه ی آنها می شود . سالمندان به دلیل نداشتن دندان ، ممکن است از خوردن بعضی غذاهای مفید که کمی سفت هستند ، اجتناب کنند و فقط به غذاهای آبکی روی آورند . طبیعی ست که محدودیت غذایی می تواند باعث سوء تغذیه در سالمندان شود . همچنین ممکن است غذا را نجویده قورت بدهند که این کار نیز باعث بروز بعضی مشکلات گوارشی می شود . این موضوع ممکن است از دید فرزندان مخفی بماند و سالمند آن را مطرح نکند . مثل رانندگی سالمندان که منطقی نیست ولی بعضی از آنها اصرار دارند خود پشت فرمان بنشینند .

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و استفاده از پروتز

در سالمندانی که دندان ندارند ، استفاده از پروتز ثابت و متحرک ضروری است . پروتز متحرک در مواقعی استفاده می شود که چند دندان از بین رفته ، ولی پروتز ثابت برای سالمندانی استفاده می شود که همه ی دندان های فک را از دست داده اند . به این نوع پروتزها دست دندانی گفته می شود . نگهداری از پروتزها آسان است . سالمندان باید مانند دندان طبیعی از این پروتزها مراقبت کنند . یعنی مسواک بزنند و نخ دندان بکشند . پروتز متحرک هر شب باید از دهان خارج شود . این کار موجب می شود فشار از روی لثه و بافت برداشته شود و بافت ها استراحت کنند . برای شستن پروتز حتما باید آن را داخل کاسه آب قرار داد . پروتز به هیچ وجه نباید از دست رها شود چون موجب ضربه به اطراف آن و نامیزان شدن اندازه ی آن می شود و ممکن است به دهان آسیب برساند . همچنین ممکن است پروتز بشکند . در این مواقع سالمند باید چند روز را تا آماده شدن پروتز بعدی بدون دندان سپری کند .

از طرفی برخی سالمندان به دلیل ضعف عضلانی یا اسکلتی قادر به انجام کارهای شخصی خود نیستند و نمی توانند از دندان مصنوعی خود مراقبت کنند بنابراین حتما باید فردی ، مسئولیت تمیز کردن دندان مصنوعی و بهداشت دهان و دندان آنها را بر عهده بگیرد

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی و استفاده از ایمپلنت

سالمندان هم می توانند ایمپلنت بگذارند ، ولی سالمندانی که مبتلا به این بیماری ها نباشند : بیماری های قلبی _ عروقی ، دیابت ، آلزایمر و افسردگی ، زیرا آنها نمی توانند از ایمپلنت به خوبی مراقبت کنند و بهتر است برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از روش دیگری استفاده کنند .

.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *