آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
دی, 1397 بدون نظر مراقبت و نگهداری

فضا نگهدارنده ها در مواقعی استفاده می شوند که دندان شیری کودک زودتر از سایر دندان ها بیفتد و تا رویش دندان های دائمی وی، احتمال آسیب رسیدن به لثه یا کج شدن دندان های مجاور دندان افتاده وجود داشته باشد. در این زمان از فضا نگهدار دندان شیری در محل دندان افتاده استفاده می شود.

فضا نگهدارنده چیست؟

در صورت افتادن زودتر از موعد دندان شیری، احتمال دارد دندان آسیاب دائمی در فضای دندان افتاده رشد نموده و در فضای خود در نیاید. بنابراین دندان های دائمی بعدی در هنگام رویش فضای کافی برای رشد را ندارند. دندانپزشکان در این حالت استفاده از فضا نگهدار دندان اطفال را پیشنهاد می کنند.

دلیل افتادن زود هنگام دندان های شیری چیست؟

دندان های شیری به دلایل مختلفی ممکن است زودتر از موعد خود بیفتند که می توان از جمله آن ها به موارد زیر اشاره نمود:

وارد آمدن ضربه به دندان
پوسیدگی شدید دندان و در نتیجه کشیده شدن آن
بیماری های خونی یا متابولیسمی در کودک

انواع فضا نگهدارنده دندان

فضا نگهدار دندان اطفال از جنس استیل ضد زنگ یا پلاستیک، و اغلب به رنگ نقره ای هستند.

انواع فضا نگهدارنده دندان شیری کودکان شامل فضا نگهدارنده متحرک ، ثابت، یک طرفه یا دو طرفه است.

 

 

فضا نگهدارنده متحرک

این فضا نگهدار ها به پلاک های نگهدارنده مشابهت دارند و در فضای خالی دندان افتاده به کار گرفته می شود. این نوع فضا نگهدار برای نواحی مانند دندان های آسیاب عقب که تحت فشار زیاد است توصیه نمی شود. همچنین از این نوع برای کودکانی با سنین بالاتر استفاده می کنند.

فضا نگهدار ثابت

این نوع فضا نگهدارنده دندان شیری کودکان پرکاربردتر از انواع متحرک است و از روش های مختلفی برای ثابت نگاه داشتن آن استفاده می کنند که عبارتست از: بندو لوپ که با روکش روی دندان شیری مجاور ثابت نگاه داشته می شود و distal shoe زیر لثه ها. فضا نگهدار های ثابت دارای دو نوع یک طرفه و دو طرفه هستند.

فضا نگهدارنده یکطرفه

 

فضا نگهدارنده دوطرفه

فضا نگهدار های دو طرفه بسیار پر کاربرد تر از انواع یک طرفه هستند.

مراقبت های لازم برای استفاده از فضا نگهدار به جای دندان شیری

شیوه های صحیح تمیز کردن و مسواک زدن باید به کودک آموزش داده شود.
در هنگام استفاده از فضا نگهدارنده ثابت ، کودک نباید خوراکی های شیرین و چسبنده را استفاده کند. زیرا خوردن مواد چسبناک می تواند فضا نگهدار را شل کند.
کودک نباید فضا نگهدار را با زبان و انگشت خود تحت فشار قرار داده یا جابجا کند.

در صورتی که تعداد دندان های افتاده کودک زیاد باشد می توان از دندان های تکه ای مصنوعی برای وی استفاده نمود. همچنین در صورتی که در دوران بزرگسالی نیز کودک با فقدان دندان های دائمی مواجه بود، می تواند از روش های بریج یا کاشت دندان استفاده نماید.

هزینه فضا نگهدارنده دندان شیری

قیمت فضا نگهدار دندان با توجه به نوع فضا نگهدار و تعداد مورد نیاز متفاوت است. اما باید توجه داشت که عواقب عدم استفاده از فضا نگهدار به جای دندان شیری کودک در آینده می تواند هزینه های بیشتری را برای وی در بر داشته باشد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *