آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
آذر, 1397 بدون نظر مراقبت و نگهداری

لمینت دندان چیست؟

به لایه هایی از مواد گفته می شود که بر روی دندان های جلویی استفاده می شود در واقع از لایه هایی با مواد همرنگ که باعث زیبایی دندان های جلویی می شود.

ساخت لمینت در داخل لابراتوار صورت می گیرد و ضخامت آن حدود 0.5 تا 0.6 mm است .

اگر می خواهید لبخند زیبایی داشته باشید راه حل های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد.

استفاده از لمینت دندانی راه حلی آسان است که می تواند دندان های شما را سفید ،روشن و صاف کند و باعث جذاب تر شدن دندان و صورت شما شود.

لمینت دندان همانند چسباندن ناخن مصنوعی بر روی ناخن است و با توجه به دندان های شما گاهی نیاز است که دندان های شما تراش بخورد و سپس از لمینت دندان استفاده شود و این شما هستید که بر حسب سلیقه می توانید رنگ دندان هایتان را به خوبی انتخاب کنید.

لمینت دندان از مواد مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

اغلب مواد اولیه برای ساخت ونیر دندان شامل پرسلان (فرآورده‌ی سرامیکی سفید) و یا کامپوزیت رزین Resin Composite است.

ماده‌ی پرسلان در ونیر در برابر تغییر رنگ مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت رزین دارد.

همچنین ونیر ساخته شده با استفاده از ماده‌ی پرسلان با انعکاس بهتر نور می‌تواند شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی داشته باشد.

اما در نهایت با توجه به شرایط برای انتخاب بهترین ماده‌ی اولیه برای لمینت دندان باید با پزشک خود مشورت کنید.

اما در نهایت باید به این موضوع توجه کرد که تمامی مواد اولیه‌ی مورد استفاده در لمینت دندان دارای استحکام اولیه و اساسی هستند و از این بابت شما نیاز به نگرانی خاصی ندارید.

شرایط لازم برای لمینت چیست؟

برای انجام لمینیت شرایط خاصی لازم است. برای درمان زیبایی شرایط فک و لثه باید مطلوب باشد. که این شرایط را دکتر دندانپزشک تشخیص می دهد که بیمار شرایط مطلوب برای این درمان را دارا می باشد یا نه.

احیاناً اگر بیماری مشکل فکی یا تحلیل لثه یا نیاز به ارتودونسی داشته باشد برای انجام این درمان مناسب نمی باشد.

بیماری که از هر لحاظ برای درمان لمینیت مناسب باشد. در طی دو مرحله این درمان انجام می شود. ابتدا بیمار در جلسه اول با تراش دندان ها در حد چند میل و بدون آسیب به دندان تراش خورده می شود و بعد از آن مرحله قالبگیری انجام می شود.

انواع لمینت دندان

لمینیت ها (ونیرها) دو نوعند :

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم) : این لمینت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم ) : در مقابل لمینت سرامیکی، کامپوزیت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است.

فواید لمینت دندان

اگر شما نیز می‌خواهید به تصمیم نهایی درباره‌ی استفاده از ونیر دندان دست یابید، بهتر است از فواید لمینت دندان اطلاع پیدا کنید. در ادامه درباره‌ی فواید لمینت دندان به صورت کامل خواهید خواند.

  • ظاهر طبیعی دندان

یکی از اساسی‌ترین فواید لمینت دندان آن است که با استفاده از آن می‌توانید به ظاهر طبیعی دندان خود دست‌ یابید. به این ترتیب امکان داشتن لبخندی زیبا را خواهید داشت و ظاهری بهتر از خود در مقابل افراد مختلف به دست خواهید آورد.

  • هماهنگی با بافت لثه

معمولاً از ماده‌ی پرسلان در ساخت لمینت دندان استفاده می‌شود. این ماده به بهترین شکل با لثه‌ی شما هماهنگ بوده و هیچ مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کند.

  • عدم تغییر رنگ پرسلان

ماده‌ی پرسلان دربرابر هرگونه تغییر رنگ مقاومت بالایی داشته و در هنگام استفاده از لمینت دندان ساخته شده از پرسلان مطمئن خواهید بود که دندان شما دچار تغییر رنگ ناخواسته نخواهد شد. از این رو می‌توانید زیبایی لبخند خود را برای مدتی بسیار طولانی با استفاده از لمینت دندان داشته باشید. این یکی از مهم‌ترین فواید لمینت دندان است که بسیاری از افراد بر اساس آن لمینت دندان ساخته شده از پرسلان را برای زیباسازی لبخند خود انتخاب می‌کنند.

  • انتخاب رنگ پرسلان

رنگ پرسلان می‌تواند به صورت آزاد انتخاب شود. از این رو می‌توانید آزادی بیشتری را در هنگام استفاده از لمینت دندان داشته باشید.

معایب لمینت دندان

هیچ روش درمانی بدون مشکل نیست. در این میان لمینت دندان استثناء نبوده و مشکلاتی نیز در رابطه با این روش درمانی وجود دارد. در ادامه درباره‌ی معایب لمینت دندان به صورت کامل خواهید خواند. با اطلاع یافتن از معایب لمینت دندان قادر خواهید بود تصمیم بهتری را با توجه به امتیازها و معایب آن بگیرید.

عدم بازگشت‌پذیر بودن لمینت دندان

فرآیند استفاده از لمینت دندان دیگر قابل بازگشت نبوده و پس از انجام آن نمی‌توانید آن را از بین برده و به شرایط قبلی به صورت دقیق دست ‌یابید. از این رو بهتر است پیش از اقدام به استفاده از لمینت دندان تصمیم خود را به صورت دقیق بگیرید.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان بین ۷ تا ۱۵ سال است. پس از این زمان شما احتمالاً نیاز خواهید داشت که دوباره لمینت دندان جدید قرار دهید.

با این حال می‌توانید با مراقبت مناسب طول عمر لمینت دندان خود را افزایش داده و از هزینه‌ی بیشتر جلوگیری کنید.

لمینت دندان معمولاً به نگه‌داری خاصی نیاز ندارد و تنها با داشتن بهداشت دهان مناسب می‌توانید از طول عمر لمینت دندان خود اطمینان حاصل کنید.

بهداشت مناسب دهان شامل مسواک منظم، استفاده از نخ دندان، استفاده از دهان‌شوی و… می‌شود.

با وجود اینکه لمینت دندان در مقابل تغییر رنگ دارای مقاومت بسیار زیادی است اما دندان‌پزشک شما ممکن است توصیه کند که از نوشیدن بیش از حد چای، قهوه و یا دیگر غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود خودداری کنید.

 

همانگونه که خواندید زیبایی لبخند شما از اهمیت بسیار زیادی در تعاملات اجتماعی شما برخوردار است.

اما برای داشتن این زیبایی گاهی نیاز دارید که برخی از مشکلات دندان خود را حل کنید.

فاصله‌ی میان دندان، نامنظم بودن آن‌ها، شکستگی، تغییر رنگ و… می‌تواند به صورت جدی زیبایی لبخند را تحت تأثیر قرار داده و تعاملات اجتماعی شما را دچار مشکل سازد.

از این رو مراجعه به دندان‌پزشک برای پیدا کردن بهترین راه‌حل و درمان توصیه می‌شود.

در بسیاری از اوقات پزشک شما به دلیل مقاومت و زیبایی لمینت دندان به شما استفاده از آن را پیشنهاد می‌دهد. هزینه لمینت دندان نسبت به برخی از روش‌های دیگر ممکن است بیشتر باشد اما با وجود این دارای امتیازهای بسیار زیادی است که این هزینه را پوشش می‌دهد. از جمله فواید لمینت دندان می‌توان به مقاومت بالا در مقابل تغییر رنگ، هماهنگی با لثه و ظاهر طبیعی آن اشاره کرد. در مقابل معایب لمینت دندان نیز باید در هنگام تصمیم گیری مورد توجه قرار گیرد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *