آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
بهمن, 1396 بدون نظر روش های درمان, مطالعات موردی

کاشت دندان یا ایمپلنت(Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی غیر استفاده از دندان های مصنوعی با آن ظاهر خاصشان نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت ها در فک ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید حتی روش جدید ایمپلنت دندان با لیزر بهتر و موثرتر است.

ایمپلنت چیست؟ 

ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول های بدن کاملا سازگار می باشد و به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته توسط دندانپزشک، برای بیمار استفاده می شود. دندانپزشک ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان، ساخته شده را بر روی آن قرار می دهد. افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و یا حتی کل دندان های خود را از دست داده اند با استفاده از کاشت ایمپلنت می توانند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابند. سن کاشت دندان در خانم ها پس از 16 سالگی و در آقایان بعد از 18 سالگی می باشد.

کاشت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد  به روش نوین و پیشرفته پانچ (Punch) انجام می­شود. این روش نیاز به جراحی ندارد و بدون درد و خونریزی می­باشد و توسط بهترین نوع ایمپلنت های دندانی انجام می شود. بیماران می توانند در همان روز که عمل کاشت ایمپلنت دندان را انجام می دهند با دندان ها جدید خود به خانه بازگردند.

شرایط

اکثر افراد نامزدهای مناسب برای استفاده از ایمپلنت به روش پانچ هستند. یک کاندید مناسب برای استفاده از این روش درمانی باید دارای شرایط زیر باشد:

 • لثه‌های سالم داشته باشد
 • استخوان کافی برای جوش خوردن ایمپلنت در فک داشته باشد. به هر حال بعضی افراد که استخوان‌های فک خود را از دست داده‌اند نیز می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند، اما در ابتدا لازم است استخوان فک با استفاده از روش‌های درمانی خاص، ترمیم شود.

نحوه کاشت

روش سنتی ترمیم کامل دندان‌ها(شرایطی که فرد تمام دندان هایش را از دست داده است) شامل پیوند استخوان، تعداد شش عدد ایمپلنت دندان یا بیشتر و 18 ماه طول دوره درمان است. این شرایط به این معنی است که بیمار اغلب برای مدت یک سال یا بیشتر بدون دندان خواهد بود یا مجبور است از دندان‌های مصنوعی موقت در طول این دوره استفاده کند.

با استفاده از یک روش درمانی جدید برای کاشت دندان (ایمپلنت به روش پانچ)، بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح کرده و دندانپزشک با استفاده از آزمایش هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری مشکلات را تشخیص می دهد و یک برنامه درمانی مناسب را برای بیمار تجویز می کند. پس از این جلسه، بیمار یک برنامه درمانی برای ایمپلنت به روش پانچ دریافت می‌کند و در ادامه دندان‌های جدید ساخته می‌شود. در این مرحله در طول یک روز اشکالات احتمالی دندان‌های ساخته شده اصلاح می‌شود و سپس دندان‌ها در محل قرار می‌گیرند (این جلسه درمانی حتی می‌تواند در صورت نیاز شامل کشیدن دندان نیز باشد). بنابراین هنگامی که شما به مطب برای ایمپلنت دندان مراجعه کنید، ایمپلنت های دندان در همان روز در محل خود قرار می گیرند و شما می‌توانید پس از درمان به خانه برگشته و یک مجموعه دندان موقت داشته باشید که در عمل ظاهر، احساس و عملکرد آن شبیه دندان‌های طبیعی است.

همواره به خاطر داشته باشید که پس از ایمپلنت به روش پانچ نیاز به یک دوره ریکاوری وجود دارد. در این دوره لازم است بیمار از رژیم غذایی نرم برای چند هفته تا چند ماه استفاده کند و این کار را تا زمانی ادامه دهد که ایمپلنت ها بهبود پیدا کنند.

پس از مدت تقریبی 3 ماه، هنگامی که لثه‌ها به طور کامل درمان شدند و ایمپلنت ها به استخوان فرد جوش خوردند، از دندان‌های جدید بیمار و دهان وی قالب گرفته می‌شود و بر اساس قالب تهیه شده مجموعه دندان‌های نهایی و دائمی بیمار ساخته می‌شود تا جایگزین دندان‌های موقت گردد. انجام این کار به اطمینان از عمر طولانی مدت دندان‌ها کمک می‌کند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی، و عملکرد را برای دندان‌های بیمار به همراه دارد.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد کاشت ایمپلنت به روش پانچ (Punch Technique) صورت می پذیرد، این روش جدیدترین روش کاشت دندان می باشد که در این روش به وسیله یک پانچ، لثه به قطر ایمپلنت مورد نیاز  از روی استخوان برداشته می شود و پس از ایجاد حفره در استخوان، ایمپلنت در آن قرار می گیرد. مزیت این روش در آن است که به علت کم بودن آسیب وارده به استخوان و لثه و همچنین کنار نزدن لثه (که روش متداول قرار دادن ایمپلنت می باشد) تورم، خونریزی، کبودی و درد تقریبا وجود ندارد و نیاز به استفاده از بخیه پس از پایان کار نیست. قرار دادن هر ایمپلنت به طور معمول 15 دقیقه طول می کشد که از  فرآیند پر کردن دندان کمتر است.
پس از قراردادن ایمپلنت دندان در فک معمولا 3 ماه وقت نیاز است تا عمل هم جوشی با استخوان صورت پذیرد و عملا ایمپلنت جزئی از بدن شود. پس از 3 ماه درپوش روی ایمپلنت (Cover Screw) برداشته شده و اباتمنت (اتصال دهنده ایمپلنت به تاج آن) بر روی آن متصل می گردد که نقش دندان تراش خورده را بازی می کند و پس از آن مراحل قالبگیری و ساخت روکش یک الی دو هفته  طول می کشد.

مزایا

ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوانفک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان ها دائمی خواهند بود. بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی از اصلی ترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان می باشد. باتوجه به میزان موفقیت بیش از 96% دندان های کاشته شده در 20 سال گذشته و بیش از 50 سال پیشینه و سوابق و تحقیقات کلینیکی ایمپلنت های دندانی،  بهترین گزینه برای رفع مشکل بی دندانی می باشد. علاوه بر مزایای ذکر شده، کاشت دندان به روش پانج مزایای دیگری نیز دارد، از جمله:

 1. عدم نیاز به جراحی
 2. مدت زمان درمان کوتاهتر مانند روش کاشت ایمپلنت قدیمی نیاز به صرف چند ماه وقت نمی باشد.
 3. درد، خونربزی و کبودی ندارد.
 4. به عروق خونی لثه، صدمه ای وارد نمی شود.
 5. افرادی که سیگاری می کشند نیز  می توانند از این روش استفاده کنند افراد سیگاری در صورتی که بتوانند از 2 هفته قبل از ایمپلنت تا 3 ماه پس از آن تعداد سیگاری مصرفی خود را به 5 عدد در روز برسانند، می توانند از این روش استفاده کرده و نتایج قطعی را داشته باشند
 6. بیمار در همان روز کاشت ایمپلنت با دندان به منزل می رود.

در این کلینیک برای کاشت دندان از دو نوع ایمپلنت استفاده می شود:

 • Nobelbiocare اصلی ترین و قدیمی ترین ایمپلنت دنیا
 • Biohorizons

مزیت نوع nobel biocare در این است که بیمار همان روزی که ایمپلنت انجام میشود، با دندان از مطب بیرون می رود.

مقایسه ایمپلنت با دیگر روش های درمان بی دندانی

 • از دست رفتن یک دندان: وقتی یک دندان از دست رفته باشد در این حالت راه حل مرســوم تراش دندان های مجاور ناحیه دندان از دست رفته برای جایگزینی آن (بریج دندان) این روش باعث پوسیدگی دندان های مجاور به دلیل تراش می گردد. همچنین تحلیل تدریجی استخوان فک را در بر دارد. پیشنهاد برای برگرداندن زیبای و دندان از دست رفته استفاده از ایمپلنت دندان می باشد که بدون آسیب رساندن به دندان های مجاور می توان یک دندان را جایگزین نمود.
 • از دست رفتن چند دندان: وقتی تعداد زیادی از دندان ها از دست رفته باشد راه حل مرسوم استفاده از پلاک متحرک پارسیل است که دارای معایبی چون سنگینی، فشار گیره ها به دندان های پایه، لق شدن دندان های مجاور و مستعد شدن دندان ها برای پوسیدگی می باشد. پیشنهاد ما استفاده از چند پایه ایمپلنت باتوجه به نظر دندانپزشک جهت ایجاد دندان ثابت می باشد.
 • از دست رفتن کل دندان ها: راه حل مرسوم استفاده از پروتزهای کامل متحرک است که مشکلاتی از قبیل لقی، احساس نکردن طعم غذا و سختی تکلم و … را دارد. جهت برطرف نمودن این مشکل به دو روش می توان از کاشت ایمپلنت دندان بهره برد:
 1.  اولین روش استفاده از چهار ایمپلنت با قطر 2 میلیمتر است در کسانیکه استخوان ها به شدت تحلیل رفته دارند از این ایمپلنت ها پس از قرارگیری در فک 4 سرتوپی شکل بیرون از لثه می ماند که به وسیله 4 کاسه قرارگرفته داخل دست دندان به آن متصل می شود و گیر بسیار زیادی به دست دندان می دهد کل این پروسه در یک جلسه 2 ساعته انجام می پذیرد.
 2. روش دوم استفاده از تعداد 8 ایمپلنت در فک بالا و 6 عدد در فک پائین و ساخته پروتز دندان ثابت بر روی این 14 ایمپلنت می باشد که به فرد دندان های ثابتی را می دهد.

هزینه و قیمت

هر روش درمانی کاشت ایمپلنت با یک جلسه مشاوره در کلینیک دندانپزشکی شروع می‌شود. در این جلسه مشاوره، متخصصان ما یک برنامه درمانی سفارشی با توجه به شرایطتان برای شما طراحی می‌کنند و به این ترتیب شما می‌توانید از هزینه و قیمت ایمپلنت دندان آگاه شوید.

کاشت ایمپلنت به روش پانچ، جدیدترین روش کاشت دندان می باشد. این روش مزایای زیادی را برای بیماران به همراه دارد، از جمله آسیب ندیدن استخوان فک و عروق خونی، طول دوره درمان کوتاه، نحوه و روش کاشت دندان بدون درد و خونریزی. عوارض کاشت دندان به این روش صفر است. ایمپلنت دندانی با این روش، برای تمام طول عمر ماندگاری و دوام خواهد دداشت.

برای آگاهی از قیمت ایمپلنت دندان می توانید به کلینیک مراجعه کنید. مقدار هزینه پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *