آپارات
کانال تلگرام
اينستاگرام
آذر, 1397 بدون نظر مراقبت و نگهداری, نکات دندانپزشکی

اگر خوب مسواک می زنید و از نخ دندان استفاده می کنید، ولی هنوز لثه هایتان خونریزی می کنند، به چه بیماری ای مبتلا شده اید؟

شما با بیماری ژنژیویت دست به گریبان هستید . این بیماری موجب نگرانی می شود . ذرات غذا و باکتری ها با هم ترکیب می شوند و پلاک می سازند، که بر روی دندان ها قرار می گیرند و لثه را تحریک می کنند . لثه تحریک شده، خونریزی و سرانجام شروع به پسرفت می کند، که با ایجاد کیسه هایی در نزدیکی دندان ها موجب جمع شدن مواد زاید بیشتری می گردد . پس از مدتی، پلاک به ریشه دندان ها و استخوان فک می چسبد . این جاست که ژنژیویت به بیماری خطرناکتری به نام بیماری پریودنتال تبدیل می شود . اگر بیماری پریودنتال پیشرفت کند، ممکن است به از دست دادن تعدادی از دندان ها منجر شود . وقتی صحبت از سلامتی لثه هاست، اکثر دندانپزشکان بر روی تمیز کردن و خارج کردن مواد زاید از لابه لای دندان ها، با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور مکرر تاکید می کنند . اما تردیدی وجود ندارد که رژیم غذایی هم در سلامتی لثه ها نقش دارد .

محققان می گویند: در هر حال، دهان یکی از اعضای بدن است . هر عاملی که سلامتی عمومی و توانایی بدن برای مقابله با بیماری ها را افزایش دهد، بر روی سلامتی دهان تاثیر مثبت دارد . به گفته آن ها، بد غذا خوردن یا عادت های مضری مانند سیگار کشیدن، همه بدن از جمله دهان را مبتلا می سازد .
ویتامین ا مصرف کنید و شاهد بهبودی باشید

محققان بر این باورند که ویتامین ا تنها ماده مغذی است که تاثیر مثبت آن بر روی دهان، وقتی به مقدار کافی در بدن وجود دارد، و تاثیر منفی آن بر روی دهان، وقتی میزان آن در بدن کم باشد، به اثبات رسیده است . مبتلایان به کمبود ویتامین ا می توانند به بدترین نوع بیماری های لثه و دندان دچار شوند .

برای ارزیابی تاثیر کمبود ویتامین ا بر روی سلامتی لثه، پژوهشگران، به مدت چهارده هفته، یازده مرد را با رژیم غذایی فاقد میوه و سبزی تغذیه کردند، و ویتامین ا را به شکل یک مکمل محلول در آب انگور، فقط در هفته های خاصی به رژیم غذایی این افراد اضافه کردند . در پایان بررسی، پژوهشگران متوجه شدند که وقتی سطح ویتامین ا در بدن این افراد کاهش می یابد، لثه هایشان بیشتر خونریزی می کند، و وقتی ویتامین ا بیشتری مصرف می کنند، خونریزی لثه هایشان کاهش می یابد .

پژوهش های بیشتر بر روی حیوانات آزمایشگاهی اثبات کرد که کمبود ویتامین ا ، موجب تورم لثه، کاهش محتوای مواد معدنی استخوان فک و شل شدن دندان ها می شود .
چرا این آسیب به وجود می آید؟

از قرار معلوم، ویتامین ا برای تولید کلاژن ضروری است . کلاژن، پروتئین اصلی واحدهای ساختمانی برای ایجاد داربست لیفی تمام بافت ها، از جمله لثه هاست . محققان معتقدند: ویتامین ا بافت ضعیف لثه را محکم می کند و لثه را در برابر نفوذ باکتری ها مقاوم تر می سازد .
عوامل غذایی

به یاد داشته باشید این دستورهای غذایی موجب سلامتی لثه های شماست .

مصرف نوشابه ها را کاهش دهید: نوشابه های گازدار حاوی فسفر فراوان است . این مساله موجب کاهش کلسیم در استخوان ها می شود و یک علت احتمالی پوکی استخوان است . برخی از پژوهشگران معتقدند که کلسیم در ابتدا، نه از استخوان های لگن و ستون فقرات، بلکه از استخوان فک برداشته می شود که منجر به شل شدن دندان ها می شود .

مصرف قند را کاهش دهید: تصور می شود که قند علاوه بر تسریع در تخریب دندان ها، به لثه ها نیز صدمه می زند . بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که قند موجب تغذیه باکتری هایی می شود که ژنژیویت را به وجود می آورند (البته برای اثبات این ادعا بررسی های قطعی انجام نشده است) .

کلسیم بدن خود را تنظیم نمایید: شیر خامه گرفته شده، ماست بدون چربی، پنیر، دانه خردل، کلم پیچ، گل کلم، کنسرو ماهی آزاد با استخوان، ساردین با استخوان، آب پرتقال غنی شده از کلسیم، منابع خوبی برای تامین کلسیم بدن می باشند . با خوردن پنیر یا نوشیدن شیر، کلسیم موجود در این غذاها از طریق روده کوچک جذب خون می شود . مقدار کلسیم در خون شما به وسیله ماده ای به نام هورمون پاراتیروئید تنظیم می شود . وقتی که مقدار کلسیم دریافتی کم باشد، هورمون پاراتیروئید علائمی را به استخوان مخابره می کند که موجب برداشت کلسیم از استخوان و آزاد شدن آن به داخل جریان خون می شود . برخی پژوهشگران می گویند: «غذاهایی که کلسیم کافی را به بدن می رسانند، موجب کاهش هورمون پاراتیروئید شده و لذا مقدار بیشتری کلسیم و به دنبال آن مقدار بیشتری استخوان حفظ می شود .»

کلسیم سپس با فسفر ترکیب می شود تا به تشکیل مواد سخت و بلوری کمک کند . این مواد سخت، اسکلت محکم و مشبک استخوان ها و دندان های قوی را ایجاد می کنند . در حقیقت، ۹۹ درصد کلسیم موجود در بدن شما، در استخوان های بدنتان ذخیره شده است .

فلوراید مصرف کنید: آب فلورایده، چای، ماهی استخوانی دریایی مانند کنسرو ماهی آزاد یا ماهی قزل آلا، منابع خوبی از فلورایدند .

از آن جا که فلوراید به آب و خمیر دندان اضافه می شود، ممکن است فکر کنید یکی از مواد مغذی است که بدون آن زنده نخواهید ماند، اما این طور نیست; هر چند استفاده از آن دفعات مراجعه به دندانپزشک را کاهش می دهد .

هر دو شکل خوراکی و موضعی فلوراید، در محافظت از مینای دندان شرکت می کنند . فلوراید از مینا محافظت می کند، لذا کمتر احتمال دارد مینای دندان توسط باکتری های تولید کننده اسیدی که در دهان رشد می کنند، حل شود . حتی افراد بالغ می توانند از قدرت ذاتی فلوراید برای محکم کردن دندان استفاده کنند .

افرادی که آب فلوراید مصرف می کنند، در حدود یک میلی گرم فلوراید از هر لیتر آب به دست می آورند . کسانی که از آب فلوراید استفاده نمی کنند، ممکن است فلوراید اندکی را از طریق رژیم غذایی به دست آورند، مگر آن که عادت به نوشیدن چای فراوان داشته باشند . یک فنجان چای، حاوی یک تا سه میلی گرم فلوراید است . توجه داشته باشید تا ده میلی گرم فلوراید در روز، از طریق غذا و آب برای بالغان، بی خطر می باشد

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *